WordPress 2 Adımlı Doğrulama Eklentisi

tarafından
176
WordPress 2 Adımlı Doğrulama Eklentisi

WordPress güvenlik konusunda her ne kadar iyi durumda da olsa biz kullanıcılar olarak önlem almak zorundayız. WordPress ile admin paneline giriş yaparken 2 adımda doğrulama işlemi yaparak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Doğrulamayı sağlayamazsanız girişiniz engellenir. Bu eklenti sayesinde sitenize giriş yapmaya çalışan yabancılar doğrulama sağlayamayacağı için giriş yapmaları engellenecektir.

WordPress admin paneline giriş yaparken mail adresi ve şifreniz giriş yapmanız için yeterli olmayacaktır buda güvenliği 2 katına çıkarmaktadır ve ekstra güvenlik sağlamaktadır. WordPress admin paneline giriş yaparken hesabınıza bağlı mail adresinize veya tanımlamış olduğunuz ve doğrulamış olduğunuz cep telefonu numaranıza gelen kodu girmeniz gerekecektir. Kodu yanlış girmeniz halinde girişiniz engellenecektir bu sayede sistem güvenliğini bir adım üst seviyeye taşımız olacaksınız. Uygulayacağımız sisteme örnek vermek gerekirse bankaların online işlemler merkezine giriş yaptığınızda nasıl ki girişte telefonunuza gelen kodu istiyorsa bu eklentide aynı şekilde çalışmaktadır. Eklentinin kullanımı ve kurulumu basittir fakat eklenti İngilizce dilindedir ve tek kullanıcı tanımlaması yapmanıza olanak sağlamaktadır. Birden fazla yöneticiye sahip iseniz küçük bir ödeme yaparak premium hesabına geçiş yapabilir dilediğiniz kadar yönetici tanımlaması yapabilirsiniz. Eklentiyi Türkçeye çevirmek isterseniz WordPress Tema Türkçeleştirme yazımızda anlattığımız şekilde eklentiyi Türkçe haline çevirebilirsiniz.

WordPress 2 Adımlı Doğrulama

WordPress 2 Adımlı Doğrulama

 

Kurulumu

 • WordPress admin Panelinde Eklentiler sayfasına giriyoruz ve yeni ekle seçeneğine tıklıyoruz.
 • Sağ üstte bulunan eklentilerde ara kısmına eklentimizin adını : Two-Factor Authentication (Google Authenticator) yazıyor ve arama işlemine başlıyoruz.
 • Karşımıza çıkan eklentiler arasında upPrev isimli eklentiyi kuruyoruz ve eklentiyi etkinleştiriyoruz.
 • Eklentiyi WordPress Türkiye resmi sitesinden indirmek istiyorsanız buraya tıklayınız.
WordPress İki Faktörlü Doğrulama

WordPress 2 Adımlı Doğrulama

 

WordPress 2 Adımda Doğrulama Eklentisi Kullanımı ve Kayıt Olma

WordPress yönetim paneline kurulum sonrası eklenmiş olan “Orange 2-Factor” Bölümüne giriyoruz ve görüntülenen sayfada gerekli bilgileri doldurarak kayıt oluyoruz.

 • *Email : Bu kısıma E-Posta adresinizi yazın.
 • *Company/Organisation: Bu kısıma web sitenizin adresi gelecek.
 • First Name: Bu kısıma kullanıcının adını yazın.
 • Last Name: Bu kısıma kullanıcının soy adını yazın.
 • Phone number : Bu kısıma +90 olacak şekilde 50x8xx7x6x cep telefonu numaranızı yazın.
 • *Password : Bu kısıma şifrenizi yazın.
 • *Confirm Password : Bu kısıma yönetici paneli şifrenizi doğrulamak amacı ile tekrar yazın.

 

WordPress 2 Adımlı Doğrulama Eklentisi

2 Adımlı Doğrulama Eklentisi