WordPress Admin Panelini Gizleme Eklentisi

tarafından
494
WordPress Admin Panelini Gizleme Eklentisi

Altyapı konusunda zirvede olan WordPress gelişmiş bir yönetici paneline sahip. WordPress'in her ne kadar alt yapısı sağlam olsa da sizin kendi güvenliğiniz için tedbirler almanız gerekmektedir. Bunlardan biride yazım da konu almış olduğum olacaktır. WordPress sistemi güvenlik konusunda üst düzey destek sağlasa da bu tarz eklenti ve korumalarla sitemizi yabancılardan koruyabilir ve zarar görmesini engelleyebiliriz. WordPress uzantısı kurulumda standart olarak belirlendiği için bu işle ilgilenen herkes tarafından bilinmektedir. Yönetici panelinin herkesin bildiği bir uzantıda olması kötü niyetli bilgisayar korsanlarının blunt force atak yaparak yönetici panelinizin şifresini eline geçirebilmesi gibi bir gerçek maalesef mevcuttur. Yazımda konu aldığım eklentiyi kullanarak yönetici paneline giriş uzantısını değiştirebilir ve saldırılara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Hadi beraber güvenlik açığımızı engelleyecek olan WPS Hide Login eklentisini inceleyelim. Daha önce eklenti kurulumu yapmadıysanız WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı inceleyerek eklenti kurulumunun nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

 

WPS Hide Login Eklentisi

WPS Hide Login Eklentisi

WordPress Eklentisinin Kurulumu

  • WordPress Yönetici Paneline giriş yaparak eklentiler bölümüne giriş yapıyoruz ve yeni eklenti butonuna tıklıyoruz.
  • Sağ üst kısımda bulunan eklenti ara kısmına eklemek istediğimiz eklentinin adını yazalım  : WPS Hide Login arama sonucunda karşımıza çıkan eklentiler arasında aradığımız eklentiyi seçelim.
  • WPS Hide Login isimli eklentinin altındaki kur butonuna tıklayın.
  • Kurulumu tamamladıktan sonra eklentinin üzerine tıklayarak eklentiyi etkinleştiriyoruz.
  • WordPress Türkiye sitesinden WPS Hide Login eklentisini indirmek istiyorsanız buraya tıklayınız.

 

WordPress WPS Hide Login Eklentisi

WordPress Admin Panelini Gizleme Eklentisi

WordPress Gizleme Eklentisinin Ayarlarının Yapımı

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra admin panelin uzantısını basit adımlarla eklentinin panelinden değiştirebilmek mümkün. Öncelikle Ayarlar sekmesinin altındaki WPS Hide Login paneline giriş yapıyoruz.

  • WPS Hide Login yazısına tıkladığımızda bizi ayarlar paneline yönlendirecektir.
  • Karşımıza aşağıdaki görselde bulunan ekran gelecek.
  • “Login url” kısmına admin paneline giriş yaparken kullanmak istediğiniz uzantıyı giriniz.
  • “Redirection url” kısmı ise /wp-admin ve /wp-login uzantılarına giriş yapmak isteyenlerin karşılaşacağı ekranın uzantısıdır. 404 bulunamadı uzantısını bu bölüme yazabilirsiniz.
WordPress Admin Panelini Gizleme

WordPress Admin Panelini Uzantısını Belirleme