WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
345
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress alt yapılı İnternet sitelerinin olmazsa olmazı olan WordPres temalar, eklentiler ve widgetlerdır. Eklentiler sayesinde herhangi bir kod bilmeden yapmak istediğiniz bir çok işlemi kısa yoldan yapmanıza olanak sağladığı gibi sitenize renk katmanıza da yardımcı olur. WordPress’in en büyük avantajlarından biriside piyasada büyük paya sahip olmasıdır. Web dünyasındaki bu büyük payı görmezden gelmek olmuyor haliyle geliştirici sayısı da payla doğru orantılı olarak artıyor. WordPress yüksek geliştirici sayısına sahip olduğu için eklenti ve widget konusunda bizlere milyonlarca seçenek sunuyor. Bu seçenekler arasından en güzellerini seçip sitenizi hayal dünyanızın gücüyle özel kılmak sizin elinizde. WordPress’in geniş paya sahip olduğundan bahsettik ve bu pay ilk defa web dünyasına adım atacaklar kişilerinde dikkatini çekmekte. Bugün konumuzda ilk defa web dünyasına adım atacaklar için WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? konusunu işleyeceğiz. Rehber niteliği taşıyan yazımızda eklenti yükleme adımlarının tamamı ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. İsterseniz Hueman WordPress Teması adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress üzerinde eklenti yükleyebileceğiniz 3 yol bulunmaktadır.

  1. WordPress yönetim panelindeki eklentiler sekmesinden dilediğiniz eklentiyi arama kısmında bularak kolayca kurulumunu yapabilirsiniz.
  2. İnternet üzerinden indirdiğiniz .zip uzantılı eklentileri yükleyebilirsiniz.
  3. FTP programları ile indirdiğiniz eklenti dosyasını sunucuya aktararak yükleyebilirsiniz.

 

WordPress Arama Yaparak Eklenti Kurulumu Yapma

WordPress yönetici paneline giriş yapınız. Yan kısımdaki menüdeki Eklentiler kısmında bulunan Yeni Ekle yazısına tıklayarak eklenti yükleme panelinin bulunduğu sayfaya geçiş yapıyoruz.

 

Eklenti yükleme panelinde sağ üst kısımında bulunan arama bölümüne eklemek istediğiniz eklentinin adını yazarak bulabilirsiniz. Arama sonuçlarında aradığınız eklentiyi gördükten sonra Hemen yükle butonuna tıklayarak eklentiyi sunucuya yükleyiniz.

 

 

WordPress Eklenti Arama

Eklenti Arama

 

Hemen yükle butonu ile sunucuya kurduktan sonra Etkinleştir butonu ortaya çıkacaktır. Etkinleştir butonuna tıklayarak eklentiyi sitenizde aktif hale getirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme

Eklentiyi Etkinleştir

 

WordPress .zip Uzantılı Eklenti Kurulumu Yapma

WordPress eklentilerini internet üzerinden indirmek istiyorsanız WordPress Türkiye’nin Eklentiler sayfasına göz atmalısınız.

WordPress yönetici paneline giriş yapınız. Sol menüden Eklentiler kısmında bulunan Yeni Ekle yazısına tıklayarak eklenti yükleme sayfasına yönlendiriliyoruz.

Yeni Eklenti Ekle

Yeni Eklenti Ekle

 

Eklenti yükleme paneli karşımıza geldiğinde üst tarafta bulunan eklenti yükle butonuna tıklayarak dosya seçme alanına yönlendiriliyoruz.

WordPress Eklenti Yükle

Eklenti Yükle Butonu

 

Butona tıklayınca dosya seçme alanı açılmaktadır. Dosya seç butonuna tıklayarak zip halinde olan eklenti dosyasını seçiyoruz. Dosyayı seçtiğimiz zaman Hemen yükle butonu aktif hale gelmektedir. Hemen yükle butonuna tıklayarak eklentinin yüklenmesini bekliyoruz. Eklentinin yüklenmesi uzun sürebilir tarayıcıyı kapatmayınız.

Eklenti Seçme

.zip Uzantılı Dosya Seçme Butonu

 

FTP Programlarıyla WordPress Eklenti Kurulumu

Daha önceden FTP programı kullanmadıysanız öncelikle FTP bilgilerinizi öğrenmelisiniz. Sunucu panelinde bulunan FTP giriş bilgilerinizi FTP programına yazınız. FTP giriş bilgilerini bulamadıysanız hosting sağlayıcı firmanızla görüşüp size bilgileri iletmelerini rica edebilirsiniz.

Filezilla Sunucu Bilgileri

Filezilla Sunucu Bilgileri

FTP Programı ile eklenti dosyalarını wp-content -> plugins klasörünün içerisine aktarınız. Aktarma tamamlandıktan sonra WordPress yönetici panelinden eklentilerin yüklü olduğu sayfaya giriş sağlıyoruz.

FTP ile Eklenti Yükleme

FTP ile Eklenti Yükleme

 

Sunucuya aktarmış olduğumuz eklentiyi WordPress yönetici panelinden etkin hale getirmeliyiz. WordPress yönetici panelinde eklentilerin yüklü olduğu sayfadan eklentiyi aktif hale getirip kullanabilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme

Eklentiyi Etkinleştir