WordPress Site Taşıma

tarafından
174
WordPress Site Taşıma

Sorunsuz WordPress

Olası bir durumda sitenizin taşınması gerekebilir. Taşıma işlemi gerçekleştirirken oluşabilecek sorunları ele alarak sorun yaşamadan nasıl yapılır onu yazımızda ayrıntılı olarak anlatacağız. Diğer WordPress İpuçlarına göz atmak isterseniz kategorimize bakabilirsiniz.

İlk olarak filezilla yardımı ile ftpye giriş yaparak bütün verileri bilgisayarınıza indirin ve Phpmyadmin'e giriş yaparak mysql tablolarınızın yedeğini mutlaka alın.

Siteyi sorunsuz nasıl taşırız:

  • İlk adım taşıma yapacağınız yedekleri FTP ve MYSQL şeklinde bilgisayarınıza alın. (FTP programı olarak Filezillayı kullanabilirsiniz. Filezillayı indirmek için buraya tıklayınız.)
  • Sonra aldığımız FTP yedeğini taşıyacağımız yere FTP yedeğimizi yüklüyoruz.
  • Eğer domain değişimi söz konusu olacak ise Notepad++ indirip kuruyoruz. Yedeğini aldığımız MYSQL i Notepad++ yardımıyla açıyoruz. Daha sonra CTRL + F kombinasyonuyla arama erkanını açıyoruz. Sekmelerden BUL un yanında bulunan DEĞİŞTİR sekmesini tıklıyoruz. Aranacak kısmına eski domaini yazıp BUNUNLA DEĞİŞTİR kısmına da yeni domaini yazıyoruz. Daha sonra DEĞİŞTİR butonuna  bulma işlemi bitinceye dek basıyoruz. Bu işlemden sonra eski domain yerine yeni domaini atamış oluyoruz. Eğer bunu yapmazsanız sitenizin admin paneline girmeye çalıştığınızda eski sitenize gidecektir.
  • Domaini değiştirmeniz söz konusu yoksa taşıyacağınız yeni hosting deki Phpmyadmin' e giriş yaparak veritabanı oluşturarak yedeklediğimiz  MYSQL yedeğini import ediyoruz.
  • wp-config.php anadizin dosyasını görüntüleyin ve yeni veritabanı bilgilerini güncelleyin.
  • Son olarak WordPress yönetim panelinde Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar bölümünü görüntüleyin ve değişiklik yapmadan kaydediyoruz.

Anlatmış olduğum adımları eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız sorunsuz bir şekilde taşıma işleminiz tamamlanmış olur.