WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

tarafından
185
WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress tabanlı siteler günümüzde gittikçe artık göstermeye devam ediyor. Her gün yüzlerce WordPress tabanlı siteler web dünyasına katılmakta. Web dünyasına yeni katılanlar WordPress'e hakim olmadığı için nasıl yapılır tarzı yazıları onlara yol göstermek amacıyla yazıyoruz. WordPress web dünyasında büyük bir paya sahip. Durum böyle olunca WordPress yazılarıyla bizde bu paya ortak olmaya ve insanlara yol göstermeye çalışıyoruz. Bugün ele alacağımız konumuz ise WordPress ? olacak. Daha önceden WordPress ile uğraşanlar için basit olsa da ilk defa başlayacakların hata yapmaması adına ayrıntılı bir şekilde ? konumuzu işleyeceğiz. İsterseniz 2020'nin En Güzel WordPress Temaları yazımızı inceleyip beğendiğiniz temayı sitenize kurabilirsiniz.

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress'e 3 şekilde tema yükleyebiliriz.

 1. WordPress tema sayfasında arama yaparak.
 2. İndirdiğiniz temanın .zip uzantılı halini tema panelinden yükleyerek.
 3. FTP programları ile tema klasörünü sunucuya aktararak.

WordPress Tema Sayfasında Arama Yaparak Yükleme

 • WordPress yönetici paneline giriş yapıyoruz. Ardından sol menüde bulunan Görünüm -> Temalar kısmına tıklıyoruz.
WordPress Tema Yükleme

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

 

 • Temalar kısmına giriş yaptıktan sonra üst kısımda yeni ekle butonuna tıklıyoruz.
Tema Yükleme

WordPress Yeni Tema Ekleme

 

 

 • Tema ara kutucuğunun içerisine istediğiniz tema adını yazarak aratıyorsunuz.
WordPress Tema Arama

WordPress Tema Arama

 

 • Arattığınız tema karşınıza çıkınca görsel gösterdiğim şekilde Kur butonuna tıklayın. Kurulum gerçekleştikten sonra Kur butonunun bulunduğu kısımda etkinleştir butonu çıkacaktır. Etkinleştir butonuna tıklayarak temayı etkin hale getirebilirsiniz.
  WordPress Tema Kur

  WordPress Tema Kurma

   

  WordPress .zip Uzantılı Tema Yükleme

Bir üst tarafta anlattığımız tema yükleme şeklinin birinci ve ikinci adımlarını tekrarlıyoruz. Yani Görünüm -> Temalar -> Yeni ekle adımlarını takip ediyoruz.

 • Tema yükle butonuna tıklıyoruz ve karşımıza tema yükleme paneli çıkıyor.

 

 • Tema yükleme panelinde indirdiğiniz temanın zip uzantılı halini dosya seç butonuna tıklayarak seçiyorsunuz. Temayı seçtikten sonra Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz. Tema yüklenmesi biraz uzun sürebilir tarayıcınızı kapatmayın. Tema yüklendikten sonra Görünüm -> Temalar sayfasında yüklediğiniz temayı aktif edebilirsiniz.
Zip Tema Yükleme

Zip Tema Yükleme

FTP Programları İle

FTP programları ile tema yüklemeye başlamadan önce sunucunuzun panelinden ftp giriş bilgilerinizi öğreniniz. Eğer konu hakkında bilginiz yoksa hosting aldığınız firma ile görüşüp size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Birden fazla FTP programı mevcut olduğu için hepsi için anlatım yapmayacağım zaten temel nokta hepsinde aynı oluyor. Benim kullandığım FTP programı Filezilla olacak isterseniz Filezillayı indirip aynı şekilde adımları takip edebilirsiniz. Filezillayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bilgisayarınızın kaç bit olduğunu öğrenip 32 bit ya da 64 bit olarak indirip kurulum yapabilirsiniz.

 • Sunucu panelinizden aldığınız FTP bilgilerini görsel olarak ilgili yerlere yazdıktan sonra hızlı bağlan butonuna tıklayın.
Filezilla Sunucu Bilgileri

Filezilla Sunucu Bilgileri

 • Bağlandıktan sonra karşınıza sunucudaki dosyalar çıkacaktır. Sunucudan sunucuya değişse de genel olarak birçok sunucuda public_html dosyası bulunmakta eğer yoksa www şeklinde de olabilir. Bulamazsanız hosting firmanızla görüşüp ana dizin dosyasının adını sorabilirsiniz.
public html dosya yükleme

Dosya yükleme

 • public_html içerisine giriş yaptıktan sonra wp-content -> themes yolunu izliyorsunuz. Themes klasörünün içerisine tema klasörünü atıyorsunuz. Temanın zip halinde olmaması gerekiyor buna dikkat ediniz.