WordPress Tema Türkçeleştirme

tarafından
219
WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress sistemi global çapta hizmet verdiği için haliyle tema geliştiriciler de farklı ülkelere mensup insanlar olabiliyorlar. Durum böyle olunca tasarımını beğendiğimiz temaların birçoğunda Türkçe dil seçeneği bulunmuyor. de size zor gelebilir.

Türkçe dil seçeneği olmayan temalarda bazen öyle durumlar oluyor ki insan hiçbir şey anlamıyor. Türkçe dil desteği bulunmadığı için temayı kullanmaktan vazgeçecek değiliz değil mi? Pes edip kenara çekilmek yok. Yerinde ve doğru adımlarla emek vererek temanızı Türkçe'ye çevirip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. WordPress tema Türkçeleştirme yazımız ile ayrıntılı bir şekilde tema nasıl Türkçeleştirilir? sorusuna cevap bulacağız.

1- Tema Dil Dosyalarına Erişme

WordPress tema Türkçeleştirme işlemine başlayabilmemiz için kullanmak istediğimiz temanın dil dosyalarını bulmamız lazım.

Genel olarak “.po” veya “.mo” uzantılı dil dosyaları kullanılmaktadır fakat temadan temaya değişiklik gösterebiliyor. Bazı tema ve eklentiler “.pot” uzantılı dosyalar kullanabiliyor.

Dil dosyalarının isimleri temadan temaya farklılık gösterebilir ama genelde temanın ismiyle veyahut “default.po” olarak bulunmaktadır. Benim anlatımını yapacağım temada “default.po” ismi kullanılmaktadır.

İşlemlerimizi “.po” veya “.pot” uzantılı dosyalar üzerinde gerçekleştireceğiniz. Temanıza ait dil dosyalarını bulmadan işleme başlayamayız o yüzden ilk olarak dil dosyalarına nasıl erişeceğinizden bahsedeceğim.

Dil dosyaları genellikle tema veya eklentilere ait dosyaların içerisinde bulunan “languages” veya “langs” klasörlerinin içerisidne yer almaktadır.

İngilizce temaların çevirileri diğer dillere göre daha basit olduğundan dolayı varsa temanızın dil seçenekleri arasından ingilizce dil şablonunu almanızı öneririm.

WordPress Tema Dil Dosyalarını Bulma

1-  İlk olarak temaya ait klasörü açıyoruz. Bu seferde klasör içerisinde bulunan languages klasörünü açıyoruz. Bazı tema veya eklentilerde klasör ismi Langs olabiliyor.

WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Languages Klasörü

2- Languages klasörünü açtığımızda karşımıza dil dosyaları çıkıyor. Eğer varsa temanızın ingilizce dil dosyalarını alınız yoksa default olanı alınız. İngilizce dil dosyaları en_us.po adıyla veya temaismi.po adıyla klasörde bulunabilmektedir.

Benim kullanacağım temadaki dil dosyasının adı default.po olarak geçmektedir sizin temanızda da böyle olabilir.

WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Dil Dosyaları

Buradan default.po dosyasını alıyoruz. Dosyalar üzerinde değişiklik yaparken mutlaka dosyaların yedeklerini almayı unutmayın.

2- Çeviri Programı İndirme

WordPress temanızı veya eklentinizi Türkçeleştirmenize yardımcı onlar program ve araç mevcut. Dilerseniz google translate bile kullanabilirsiniz fakat çeviri konusunda herhangi bir araç kullanılmasını önermiyoruz. Tamamen kendi dil bilginizle çeviri yapmanız sizin faydanıza olacaktır ve daha doğru sonuç almanızı sağlayacaktır.

Tema veya eklentilerinizi düzenleyebilmeniz için Poedit adlı yardımcı programı kullanabilirsiniz. Poedit programı ile temanın .mo uzantılı dosyasını açıp üzerinde rahatlıkla düzenlemeler yapabileceğiz.

Poedit programının ücretli versiyonuda bulunmaktadır fakat bizim şuanki hedefimiz kullanacağımız temayı düzenlemek olduğu için ücretsiz versiyonu fazlasıyla işimizi görecektir.

Poedit programının ücretsiz versiyonunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sitede yuvarlak mor buton içerisinde yazan “Free Download” yazısına tıklayarak Windows için Poedit programını indirip kurabilirsiniz.

3- Program ile Çeviri Yapma

1- İndirip kurlumunu yaptığımız Poedit programını açıyoruz. Açılan ekranda bulunan “Çeviriyi Düzenle” yazısına tıklıyoruz. Açılan dosya seçme panelinden temamza ait “default.po” dosyasını açıyoruz.

WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Çeviri Düzenle

 

2- Dosyayı açtığımızda “Çeviri dili kaynak dili ile aynı” hatası ile karşılaşıyoruz ve “Dili Düzelt” butonuna tıklıyoruz.

WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Çeviri dili Kaynak dili ile aynı

3- Açılan sayfada dil kısmını Türkçe yapıyoruz ve tamam butonuna tıklıyoruz.

WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Çeviri Dili

4- Poedit Çeviri Programı Kullanımı

1. Bölüm: Burada temanızda bulunan tüm metinlerin standart hali listelenmektedir. İsterseniz sırayla isterseniz rastgele kelimeler seçip çevirilerini yapabilirsiniz.

2. Bölüm: Seçtiğiniz metinin belirtildiği bölümdür. 1. Bölümden seçeceğiniz metin karışıklık yapmamız adına 2.bölümde belirtilmektedir.

3. Bölüm: Çevirisini yapmak istediğiniz kelimenin Türkçe karşılığını bu bölüme yazmalısınız. Bu bölüme Türkçe karşılığını yazarak kelimenin çevirisini yapmış olursunuz.

4. Bölüm: Burada seçtiğiniz kelime için çeviri önerileri sunulmaktadır. Bu özellik ücretli olduğu için sınırlı sayıda sunulmaktadır. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız ücretli sürümü satın almalısınız.

5.Bölüm: Çeviri yapılması gereken toplam kelime sayısı ve yaptığınız toplam çeviri yapısı burada belirtilmektedir. Sayıları buradan takip ederek temanın çevirisinin bitmesine ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

Uyarı: Yazının başlangıcında bahsettiğim olayı tekrarlamak istiyorum. Doğru sonuç alabilmeniz için Google çeviri gibi siteleri kullanmamamnızı öneriyorum. Aksi taktirde çeviri işleminiz bittiğinde ortaya çok saçma sapan bir çeviri çıkabilir.

 

WordPress tema Türkçeleştirme için eğerki eklentisiz yöntemle uğraşmak istemiyorum diyorsanız tamamen WordPress yönetici paneli üzerinden düzenlemeler yapabileceğiniz bir eklenti ile temayı Türkçeleştirebilirsiniz.

Birden fazla alternatif olsada en çok beğenilen ve tavsiye edilen WordPress çeviri eklentisi Loco Translate üzerinden anlatım yapacağız. kurulumunu bilmiyorsanız WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? adılı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- WordPress tabanlı sitenizin yönetici paneline giriş yapıyorsunuz. Solda bulunan menüden eklentiler kısmındaki “Yeni ekle” yazısına tıklıyorsunuz.

2- Eklenti ekleme panelinin sağ üst kısmında bulunan eklenti arama kısmına Loco Translate yazıyoruz. Karşımıza çıkan Loco Translate eklentisinin hemen yanında bulunan “Hemen Yükle” butonuna tıklıyoruz. Yükleme tamamlandıktan sonra aynı yerde karşımıza içerisine “Etkinleştir” yazan mavi buton çıkacaktır ve o butona tıklayacağız.

3- Etkinleştirdiğimiz eklenti için admin panelinde solda bulunan menüde bir panel oluşmaktadır. Loco Translate paneline giriş yapınız.

4- Panel aktif olarak kullandığınız temayı ve eklentilerin ismini göreceksiniz. Tema üzerinde çeviri yapmak istiyorsanız tema isminin üzerine eğer eklenti üzerinden çeviri yapmak istiyorsanız eklenti isminin üzerine tıklayınız.

WordPress Tema Türkçeleştirme

Eklenti İle WordPress Tema Türkçeleştirme

5- Değiştirmek istediğiniz dilin üzerine gelerek “Düzenle” yazısına tıklıyorsunuz.

Loco Translate Eklentisinde 3. Kısım Bulunmaktadır.

Loco Translate ile Tema Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme – Loco Translate Eklentisi

1. Kısım: Tema bulunan tüm kelimelerin listelendiği kısım. Buradan istediğiniz kelimeyi seçerek çevirisi yapabilirsiniz.

2. Kısım: Seçtiğiniz kelimenin standart dil şablonunda bulunan yazılış şekli belirtilmektedir. Burada değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

3. Kısım: Çevirisi yapmak istediğiniz kelimeyi seçerek bu kısımdan Türkçesini yazabilirsiniz.

Uyarı: Çeviri işleminizi yaptıktan sonra mutlaka eklenti üzerinden çevirinizi kaydetmeyi unutmayın.