WordPress Yeni Kullanıcı Oluşturma

tarafından
157
WordPress Yeni Kullanıcı Oluşturma

WordPress alt yapısına sahip olan internet sitenizin bir kişiden fazla yöneticisi bulunuyorsa yetkilerini ayarlayabilirsiniz veyahut sitenize yazar almak istiyorsanız yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz. Yazı eklemesi için yazı editörü eklemek istiyorsanız veya içerik üreticisi gibi departmanlar eklemek için isteğinizi karşılayacak bir özellik bulunmaktadır. Mevcut bir ekibiniz bulunuyorsa ekibinizdeki kişilere ayrı üyelik vererek takibini yapabilirsiniz. Bir sorun oluştuğunda kim tarafından kaynaklı olduğunu anında tespit edebilirsiniz. WordPress yeni kullanıcı oluşturma ve üyelik oluşturmayı sağlayan eklentiler ile ziyaretçilerinize üyelik açma olanağı sağlayabilirsiniz. Üyelik oluşturmayı sağlayan Members eklentisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. WordPress yeni kullanıcı oluşturma ile ziyaretçiler kayıt olduklarında abone statüsüne geçiş yapacaklardır. Abone statüsüyle yönetim paneline erişim sağlayamazlar. Abone statüsündeki birisi sadece profilini düzenleyebilir ve normal kullanıcı gibi yazılara yorumlarda bulunabilir. Eklenti kurulumunu bilmiyorsanız WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

WordPress yönetici paneline giriş yaparak  sol kısımda bulunan Kullanıcılar kısmına tıkladıktan sonra Yeni kullanıcı ekle kısımına giriş yapıyoruz.

Kullanıcı kaydı yapabilmek için gerekli olan bazı bilgiler gerekmektedir.

  • Kullanıcı adı (*) : Editör,Seo yöneticisi, içerik oluşturucu veyahut yöneticiye kullanıcı adı tanımlanacağı kısımdır.
  • E-posta (*) : Ekibinizde yetkilendirme yapacağınız kişinin e-posta adresini tanımlayacağınız kısım.
  • Ad(**) : Yetkilendirme yapacağınız kullanıcının adını tanımlayacağınız kısım.
  • Soyad(**) : Yetkilendirme yapacağınız kullanıcının soy adını tanımlayacağınız kısım.
  • İnternet sitesi(**) : Yetkilendirme yapacağınız kişiye ait internet sitesi bulunmakta ise buraya tanımlayabilirisiniz.
  • Parola(*) : Yetkisini vereceğiniz kişinin WordPress yönetim paneline giriş yaparken kullanacağı şifreyi tanımlayacağınız kısım.(Kendisi daha sonra güncelleyip değişikliğini yapabilir.)
  • Kullanıcı bildirimi gönder(**): Bu kısımı aktif ederseniz tanımlamış olduğunuz mail adresine yeni açılacak hesap hakkında sistem tarafından bilgilendirme maili gönderilir.
  • Rol Yetki(*) : Yetki vereceğiniz kişinin rol'unu yetkilerini tanımlayacağınız kısım.(Mutlaka doğru yetkilendirme yapın aksi halde sitenize zarar verilebilir.)

(*): Boş bırakamayacağınız kısım.

(**): Boş bırakabileceğiniz kısım.

WordPress yeni kullanıcı oluşturma