WordPress Subdomain Eklentisi – WP Super Subdomains

tarafından
274
WordPress Subdomain Eklentisi – WP Super Subdomains

Sadece WordPress sitelerde değil farklı altyapıları kullanan çoğu site sahibin subdomain yani ön alan adı kullanmakta olduğu mutlaka görmüşsünüzdür. Subdomain'i site uzantısının yavru uzantısı olarakta tanımlayabiliriz. ile sunucu paneli ile uğraşmadan direkt olarak WordPress yönetici panelinden subdomain oluşturabilir ve kontrol edebilirsiniz. May Tema tarzında tema paylaşımı yapmak istiyorsanız veya scriptlerin demolarını kendi sunucunuz üzerine kurmak istiyorsanız tamamen size özel hazırlanmış bir WordPress eklentisi diyebiliriz.

May Tema WordPress ağırlıklı site olduğu için WordPress üzerinden tanımlamak gerekirse subdomain eklentisini kullanarak basit bir şekilde kategorilerinizi, yazarlara özel sayfaları ve benzer etiketleri alt alan adı olarak tanımlamanıza olanak sağlayan eklentidir. Örnek vermek gerekirse wordpress.maytema.com tarzında bi alt alan adı oluşturabilir ve burada WordPress üzerine paylaşımlar yapabilirsiniz. Subdomain sayesinde siteniz artık daha düzenli olacaktır. Subdomainin dezavantajları olduğunu da unutmamak gerek. Gereksiz yere oluşturacağınız subdomainler ve yanlış biçimde kullanılan subdomainler sitenizi arka sıralara atacaktır. Gereksiz oluşturacağınız subdomainler arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu konuda dikkatli olmalısınız ve gerekmedikçe subdomain oluşturmayınız.

WordPress Kurulumu

Daha önce eklenti kurulumu yapmadıysanız eklenti kurulumunu ayrıntılı olarak anlattığımız WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • WordPress Türkiye resmi sitesinden eklenti dosyalarını indiriyoruz. Eklentiyi indirmek için buraya tıklayınız.
  • WordPress yönetici paneline giriş yaparak Eklentiler -> Yeni Ekle sekmesine tıklayarak eklentiler sayfasını görüntülüyoruz.
Yeni Eklenti Ekle

Yeni Eklenti Ekle

  • Görüntülediğimiz panelde Dosya Seç butonuna tıklayarak bilgisayarımıza önceden indirmiş olduğumuz dosyayı yolunu belirtiyoruz.
Eklenti Seçme

.zip Uzantılı Dosya Seçme Butonu

  • Son yapmamız gereken adım Hemen Yükle butonuna tıklamak ve eklentimizi yükleme işlemini başlatmak olacaktır.

 

WP Super Subdomains Eklentisi İçin Gerekli Ayarlar

  • Yapmamız gerekli olan ilk adım WordPress  > Ayarlar > Genel Ayarlar sekmesini görüntüleyin..
  • WordPress Adresi (URL) :  Alan adınızı http://www.   şeklinde tanımlamalısınız.

 

Subdomain Eklentisi

Subdomain Uzantısı

  • WordPress Admin Paneline giriş yaparak > Ayarlar > Kalıcı Bağlantı sekmesini görüntüleyiniz..
  • Bu kısımda sabit bağlantı ayarlarımızı özel olarak seçiyoruz ve aktif olacak kısıma ( /%category%/%postname%.html ) yazarak ayarları kaydediyoruz.
Eklenti Bağlantısı

Sabit Eklenti Bağlantısı

 

  • WordPress Yönetim Admin paneline giriş yaparak > Ayarlar > Super subdomains sekmesini görüntüleyin.
  • Turn on Subdomain for: Bu kısımda seçmekte olduğumuz bütün her şey alt alan adı olarak kaydedilecek ve yayınlanmaya başlayacaktır.
WordPress Subdomain Kurulumu

Subdomain Eklenti Ayarları